نام آهنگ: سرگشته (تو ای پری کجایی)
خواننده: حسین قوامی (1368 – 1288 ه.ش – نام مستعار: فاخته)
آهنگساز: همایون خرم
شاعر: هوشنگ ابتهاج
سال آفرینش: 1352

درباره این آهنگ( از زبان مرحوم مهندس خرم):

به گمانم سال 51 یا 52 بود که آقاي ابتهاج تازه شده بود مسئول موسيقي راديو تلويزيون. به من زنگ زد و گفت:«علاقه­ مندم ملاقاتي با هم داشته باشيم». قراري گذاشتيم  در  دفترش در ميدان ارگ و من رفتم و او شروع كرد به تعریف و  تحسين درباره كارهاي من  و  بعد دعوتم کردند که بروم به منزلشان.در منوچهری. خانه باصفایی بود با باغچه که  شبش رفتم آنجا. شب قشنگي بود و برخی از کارهایی را که با دستگاه حرفه­ای شان ضبط کرده بودند گوش کردم. من خودم  کارهایی را که می­نوشتم و اجرا می کردم تنها يك بار گوش مي كردم و ديگر هم فرصتی برای گوش دادن دوباره نداشتم و تاییدشان می کردم. هنگام گوش دادن به کارها  آقای ابتهاج گفتد:« خيلي دلم مي خواهد كه روي يك آهنگي از شما شعر بسازم» من چیزی نگفتم اما وقتی به روی بالکن و هوای خوب و نسیم و باغچه و شب اواخر تابستان را دیدم گویی باران نت بود که  مي بارید. بلافاصله رفتم توي بالكن نشستم و اين آهنگ را از بالا تا پايين نوشتم . حتي جواب ­هاي اركستر پشت هم آمد واقعا کمتر زمانی بود که یک آهنگ تمام و کمال به ذهن بیاید از صفر تا صدش و به همین دلیل است که برخی از دوستان و شنوندگانی که این کار را می شنوند می گویند اين آهنگ زميني نيست و من هم معتقدم كه به بنده اين آهنگ را دادند و «تو ای پری کجایی» الهامی بود که به من شد ،الهامی که تمام و كمال آمد. آهنگ را برای ایشان اجرا کردم  خيلي خوشحال شد و مشغول ساختن شعرش شد.

 

متن آهنگ

شبي که آواز ني تو شنيدم
چو آهوي تشنه پي تو دويدم

دوان دوان تا لب چشمه رسيدم
نشانه اي از ني و نغمه نديدم

تو اي پري کجايي
که رخ نمي‌نمايي

از آن بهشت پنهان
دري نمي‌گشايي

******
من همه جا پي تو گشته‌ام
از مه و مهر نشان گرفته‌ام

بوي تو را ز گل شنيده‌ام
دامن گل از آن گرفته ام

تو اي پري کجايي
که رخ نمي‌نمايي

از آن بهشت پنهان
دري نمي‌گشايي

******
دل من سرگشته‌ي تو
نفسم آغشته‌ي تو

به باغ روياها چو گلت بويم
در آب و آيينه چو مهت جويم

تو اي پري کجايي

در اين شب يلدا ز پيت پويم
به خواب و بيداري سخنت گويم

تو اي پري کجايي

******

مه و ستاره درد من مي‌دانند
که همچو من پي تو سرگردانند

شبي کنار چشمه پيدا شو
ميان اشک من چو گل وا شو

تو اي پري کجايي
که رخ نمي‌نمايي

از آن بهشت پنهان
دري نمي‌گشايي

با اندکی صبر ( بسته به سرعت اینترنت شما ) آهنگ مورد نظر شما شروع به پخش می نماید.

در صورت تمایل برای استفاده از این آهنگ در وبلاگ خود می توانید کد درج شده در ذیل را، پس از ورود به قسمت مدیریت وبلاگ و در بخش تنظیمات وبلاگ در قسمت اسکریپتها و کدهای اختصاصی کاربر قرار داده و تغییرات را ذخیره بنمائید.

<script language="javascript" type="text/javascript" src="http://www.cafeblog.ir/music/to-ey-pari-kojaee/code.js"></script>

2 پاسخ به تو ای پری کجایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =

اول كسي كه در عالم شعر گفت«آدم» بود و سبب آن بود كه هابيل مظلوم را قابيل مشئوم بكشت و آدم را داغ غربت و ندامت تازه شد. در مذمت دنيا و مرثيه فرزند شعر گفت!

امير دولتشاه سمرقندي